W październiku w ramach cyklu „Kody Kultury” gościć będziemy dra Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego – krytyka teatralnego i muzycznego, scenarzystę, reżysera oraz producenta telewizyjnego i teatralnego, doktora nauk o kulturze, teatrologa, dziennikarza, menedżera kultury, od 2019 roku związanego z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.
Rozpoczęcie spotkania o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Dorota Pociask-Frącek. Na spotkanie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach.
Wstęp wolny.
Dr KRZYSZTOF KORWIN-PIOTROWSKI – krytyk teatralny i muzyczny, scenarzysta, reżyser oraz producent telewizyjny i teatralny, doktor nauk o kulturze, teatrolog, dziennikarz, menedżer kultury, kurator wystaw, komentator muzyczny i konferansjer. Od 2019 roku jest związany z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. Dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. W listopadzie 2023 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem teatrologicznych studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów zarządzania kulturą (tamże). Przez 3 lata (2020-2022) był redaktorem naczelnym nowego portalu muzycznego orfeo.com.pl.
Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego od 2001 do 2016 roku. Reżyser musicalu „Karol” o życiu Jana Pawła II wg scenariusza Michała Kaczmarczyka (9.000 widzów w Tauron Arenie w Krakowie w 2017 roku). Przez 3 sezony artystyczne (2016-2019) pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koordynator konkursu i prapremiery opery „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (prapremiera światowa 2 lutego 2019, premiera wersji plenerowej na Rynku Włókniarek Łódzkich 18 maja 2019, Nagroda Artystyczna „Nadzwyczajna Złota Maska” 2019 za wydarzenie roku). W 2019 roku był zatrudniony przez firmę Apsys do pracy z zakresu PR w ramach projektu „Opera plenerowa Człowiek z Manufaktury”. W latach 2018-2019 pracował w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic, realizując koncerty i spotkania autorskie oraz był kuratorem wystawy. Dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie w latach 2019-2024.
Twórca około 400 audycji, emitowanych od 1992 r. na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.: „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak” (TVP 2), „Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego” (TVP 1), „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” (TVP 2), „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (TVP 2), „Roland Topor – mistrz czarnego nonSENSU” (TVP Kultura), „Czarownik z Janowa – Teofil Ociepka (TVP Polonia), „Wenezuelska Polonia” (TVP Polonia), „Kinderlager Pogrzebin” (TVP Katowice). Za „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie. Film był prezentowany między innymi w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery „Kartoteki”), na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada) oraz w Nowym Jorku. W 2018 roku otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej „Audycja Historyczna Roku” oraz II nagrodę w konkursie „Silesia Press” za reżyserię filmu „Kinderlager Pogrzebin”, a także III nagrodę na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Losy Polaków” w Warszawie za scenariusz i reżyserię fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. Został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.