Publikacja „Maria, Aleksandra, Elżbieta – Trzy I Damy II RP” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli, Barbary Szmatloch i Katarzyny Drogi powstała w ramach performatywnego projektu edukacyjnego Instytutu im. Wojciecha Korfantego skupionego wokół pytania o niejednoznaczne dziedzictwo Pierwszych Dam w historii Polski i Śląska.
Publikacja zawiera zbeletryzowane biografie historyczne Marii Piłsudskiej, Aleksandry Piłsudskiej i Elżbiety Korfantowej. Każda biografia zakończona jest tekstem opatrzonym pytajnikiem: co mogłaby dawna bohaterka powiedzieć współczesnym kobietom i społecznościom? To most, który łączy projekt ze współczesną dyskusją o roli kobiet w przestrzeniach publicznych, w polityce kulturze, sztuce, gospodarce.
Projekt, oprócz publikacji, zawiera też inscenizację na trzy głosy, autorstwa Bożeny Donnerstag, twórczyni wielokrotnie nagradzanej za znakomite jednoaktówki w języku śląskim. Mini spektakl opowiada o wyimaginowanym, ale historycznie możliwym (w latach dwudziestych ubiegłego wieku) spotkaniu Marii, Elżbiety i Aleksandry. Didaskalia sugerują, że doszło do niego w pustej kawiarni lub poczekalni na dworcu w Zakopanem (wszystkie panie w rzeczywistości często bywały w stolicy międzywojennej bohemy u podnóża Tatr). Dwie Polki i Ślązaczka, trzy nieco nieoczywiste Pierwsze Damy, odbywają zastanawiający, bardziej prywatny niż oficjalny trilog o swoich losach, niezwykłych rolach, w które przyszło im się wcielać w prawdziwym życiu.