Projekt „Zagłębie Powstań Śląskich” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Chcemy przybliżyć wiedzę o powstaniach śląskich, ale ukazać ją z perspektywy Zagłębia. Przygotowaliśmy szereg działań, które będą temu służyć: mapy edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe, gry terenowe, widowiska, nowe pieśni powstańcze. Chcemy wspólnie upamiętniać powstania śląskie!
Oto pieśń – niezwykłe widowisko z okazji 100-lecia Powstań Śląskich
15 listopada 2019 roku w majestatycznej przestrzeni Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zorganizował niezwykłe widowisko „Oto pieśń” z okazji 100-lecia Powstań Śląskich i Narodowego Święta Niepodległości.
Wydarzenie było podsumowaniem projektu „Zagłębie Powstań Śląskich” Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.
Scenariusz wydarzenia opierał się na autentycznych pieśniach Powstańców Śląskich, które pochodzą ze „Śpiewnika Śląskich Pieśni Powstańczych” (Instytut Śląski w Opolu, 1980 r.). Wybrane i zebrane przez Piotra Świerca doskonale oddają nastroje tamtych czasów, a do widowiska wybrane zostały te, które łączą ludzi, a ich treści mogą być aktualne współcześnie. W widowisku na pierwszym planie była muzyka, taniec i słowo.
Scenariusz i reżyseria: Martyna Łyko-Szalińska
Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Wojewody Śląskiego. Wydarzenie było częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.
Wystawa: kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji
„Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji” – to wystawa przygotowana w siedzibie Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, obrazująca czas, kiedy podział na mieszkających w Zagłębiu i na Górnym Śląsku nie istniał. Wernisaż odbył się 12 września 2019 roku.
Na całość ekspozycji złożyły się zarówno dokumenty, zdjęcia, jak i odznaczenia z epoki. Narracja została poprowadzona od wybuchu I powstania śląskiego, poprzez kolejne zrywy i plebiscyt, by zakończyć spojrzeniem na czas dzisiejszy, jak obecnie pamiętamy tamte dni. Kuratorzy wystawy: prof. Dariusz Nawrot, Anna Makarska, Ewa Wojtoń
Dodatkowymi wydarzeniami towarzyszącymi były:
- wystawa planszowa, która także opowiedziała o działalności Zagłębiaków w tamtym okresie (została ona zaprezentowana w przestrzeni publicznej Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, a ponadto Katowic i Świętochłowic).
- bezpłatny katalog, dostępny również w wersji on-line.
- konferencja naukowa (3 października 2019 r.), podczas której poruszone zostaną problemy związane z rolą Zagłębia w okresie śląskich zrywów powstańczych
Wystawa była realizowana we współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum „Saturn” w Czeladzi, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie.
Wystawa stacjonarna i planszowa dofinansowane w ramach projektu „Zagłębie Powstań Śląskich” ze środków „Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt realizowany był przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Konferencja: kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji
3 października 2019 roku zaprosiliśmy do Pałacu Schoena w Sosnowcu, gdzie odbyła się konferencja naukowa towarzysząca wystawie „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji”. Podczas konferencji poruszone zostały problemy związane z rolą Zagłębia w okresie śląskich zrywów powstańczych.
Konferencja towarzyszyła wystawie obrazującej czas, kiedy podział na mieszkających w Zagłębiu i na Górnym Śląsku nie istniał. Na całość ekspozycji złożyły się zarówno dokumenty, zdjęcia, jak i odznaczenia z epoki. Narracja została poprowadzona od wybuchu I powstania śląskiego, poprzez kolejne zrywy i plebiscyt, by zakończyć spojrzeniem na czas dzisiejszy, jak obecnie pamiętamy tamte dni.
Dofinansowano w ramach projektu „Zagłębie Powstań Śląskich” ze środków „Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt realizowany przez Regionalny Instytut Kultury we współpracy z Pałacem Schoena w Sosnowcu.
Partnerzy: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum „Saturn” w Czeladzi, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie.