Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na III edycję Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej pt. „Sztuka w przestrzeniach postindustrialnych”, które odbędzie się 9 maja w siedzibie Instytutu w Katowicach oraz 10 maja w formie wizyty studyjnej w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.
To interdyscyplinarne wydarzenie, zainicjowane w 2023 roku, jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu upowszechniania nowoczesnych form przekazu kulturowego oraz promocji dziedzictwa kultury przemysłowej.
Punktem wyjścia do organizacji Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej była interpretacja kultury jako elementu stymulującego rozwój sektora kreatywnego.
Kultura może stać się katalizatorem rozwoju gospodarczego, a tym samym przyczynić się do rozwoju miast i regionów, sprzyjać rozwojowi lokalnych i regionalnych rynków pracy, wpływać na ich atrakcyjność osiedleńczą i inwestycyjną oraz promocję i upowszechnienie dziedzictwa przemysłowego jako elementu turystyki kulturowej na arenie ogólnopolskiej oraz europejskiej – podkreśla Dorota Pociask-Frącek, autorka projektu, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego.
Tegoroczna edycja Forum poświęcona będzie „sztuce w przestrzeniach postindustrialnych”, które dziś stanowią siedziby prestiżowych instytucji kultury. Uczestnicy poznają inspirujące historie transformacji miejsc dawniej związanych z przemysłem w żywe centra życia artystycznego.
Wśród omawianych przykładów znajdą się:
- Nowy Teatr w Warszawie,
- Muzeum Sztuki w Łodzi MS2,
- Teatr Rozbark w Bytomiu,
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.
Program
09.05.2025, Instytut im. W. Korfantego, ul. Teatralna 4 Katowice
10:00 Rozpoczęcie
10:15 Irma Kozina, kurator programowy konferencji: Sztuka w zabytku postindustrialnym
10:45 Piotr Fortuna i Joanna Gozdanek, FoGo Architekci: Historia powstania budynku Nowego Teatru w Warszawie
11:30 Leszek Karczewski, Muzeum Sztuki w Łodzi: Tkalnia narracji. Postindustrialność ms² – Muzeum Sztuki w Łodzi jako przestrzeni napięć
12:15 Przerwa
12:45 Paweł Murlik, Teatr Rozbark w Bytomiu: Między fizyką a metafizyką, czyli rewitalizacja obiektu budowlanego na cele teatralne
13:30 Dyskusja końcowa i podsumowanie obrad
Na konferencję wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy kierować do 7 maja 2025 r. na adres: m.pietrzak@instytutkorfantego.pl, tel.: +48 32 201 77 82.
10.05.2025, Wizyta studyjna w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (wycieczka autokarowa)
9:30 Zbiórka: Międzynarodowy Dworzec Autobusowy – Centrum Przesiadkowe, ul. Sądowa Katowice
10:00 Wyjazd do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2/4, Kraków
11:30 Oprowadzenie po budynku CRICOTEKI, zwiedzanie wystaw
Widma. Korekta – wystawa stała, która konfrontuje widza z trudną przeszłością przepracowywaną przez artystę na wszystkich polach jego kreacji. To także próba zmierzenia się z pytaniem, w jaki sposób doświadczenie wydarzeń z historii powszechnej XX wieku: obu wojen światowych, Holocaustu, totalitaryzmu, masowych ruchów i ideologii, przeobrażeń społeczno-kulturowych, przesiedleń i migracji, wpłynęło na twórczość i biografię artysty.
(Nie)Umarła klasa – wystawa czasowa zainspirowana została przypadającą na 2025 rok 50. rocznicą premiery legendarnego spektaklu „Umarła klasa” Teatru Cricot 2 – sztuki, która zrewolucjonizowała światowy teatr, unaoczniła bezprecedensowy warsztat pracy Tadeusza Kantora oraz jego wpływ na kolejne generacje odbiorców i twórców.
15.00 Wyjazd do Katowic
Sprzedaż biletów na wycieczkę w siedzibie Instytutu im. Wojciecha Korfantego (ul. Teatralna 4, Katowice) w godz. 9:00–15:30. Cena biletu: 35 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Organizator:
Instytut im. Wojciecha Korfantego
Partnerzy:
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Muzeum Sztuki w Łodzi MS2
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronaty medialne:
TVP Katowice, TVP Info
Polskie Radio Katowice
Ślązag
artPAPIER