W dniach 22-27 kwietnia 2024 Aleksander Lysko, specjalista Działu Obserwatorium Kultury Instytutu, brał udział w szkoleniu „Digital tools for Cultural Heritage in Education” w Rzymie.
W ciągu sześciu dni Aleksander poznał możliwości, jakie dają współczesne narzędzia promujące zasoby dziedzictwa kulturowego. Aleksander szkolił się w międzynarodowym środowisku, w którym byli obecni edukatorzy z Czech, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Cypru, Finlandii i Niemiec.
Kurs oferował wieloaspektowe podejście do zrozumienia i wykorzystania technologii cyfrowych do prezentacji i promocji dóbr kultury, jednocześnie rozwijając wiedzę na temat ekspresji artystycznej i korzyści płynących z edukacji na świeżym powietrzu.
Aleksander poznał sposoby wykorzystania narzędzi cyfrowych, zasobów multimedialnych i platform interaktywnych w celu tworzenia angażujących i wzbogacających programów edukacyjnych skupionych wokół wartości edukacji w zakresie kulturowej spuścizny. W ramach kursu miał możliwość cyfrowego opowiadania historii, tworzenia zdjęć i filmów, quizów cyfrowych, wykorzystywania sztucznej inteligencji, przyczyniając się do rozpowszechniania wiedzy o kulturze w szybko rozwijającym się krajobrazie cyfrowym.
Upowszechnienie efektów mobilności odbyło się w trakcie szkolenia przeprowadzonego w Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach, skierowanym do instruktorów zajmujących się edukacją regionalną lub zamierzających skupić się na niej w swojej praktyce zawodowej. W trakcie szkolenia zaprezentowane zostały wybrane narzędzie cyfrowe umożliwiające promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zostały zaprezentowane inspirujące materiały i produkty angażujące odbiorców działań edukacyjnych do efektywniejszego i bardziej świadomego współistnienia z miejscowymi zasobami z zakresu kultury.