Zapraszamy w niedzielę 13 marca 2022 r. na godzinę 15:00 na spotkanie pod nazwą „POKŁADY. Debata.” do naszej siedziby przy ul. Teatralnej 4.
Wydarzenie „POKŁADY. Debata” będzie to dyskusja wokół wydawnictwa „Pokłady”, czyli mozaikowej opowieści o współczesnym Śląsku, przedstawionej językiem fotografii.
Podczas dyskusji z autorkami wybranych projektów, zastanowimy się nad dokumentalnymi opowieściami realizowanymi za pomocą fotografii. Jakie problemy identyfikują autorki, jakie strategie opowiadania o współczesności proponują, w jaki sposób odnoszą się do utartych sposobów myślenia o Śląsku i reprezentowania go w fotografii? Jak, poprzez swoje artystyczne komentarze, diagnozują otaczającą je rzeczywistość, jak starają się w niej odnaleźć?
Głównym motywem „Pokładów” jest zmiana perspektywy, która dokonała się w warunkach pandemicznej izolacji. Elementy najbliższego otoczenia przestały być przezroczyste. Więcej uwagi zaczęły na sobie skupiać sprawy rodzinne, przestrzenie i krajobrazy, w jakich utknęliśmy, albo rutynowe przyzwyczajenia i mity porządkujące nasze życie – te, które legły w gruzach i te, które wszelkimi siłami staramy się utrzymać w mocy.
Podupadły pałacyk Prittwitz staje się dla Wojtka Indyka alegorią jego relacji z ojcem. Aleksandra Krośniak za pomocą archiwalnych zdjęć stara się rozliczyć z tradycyjną rolą kobiet w jej górniczej rodzinie – komentuje swój ambiwalentny stosunek do modeli zachowań i wartości, reprodukowanych przez jej babkę, mamę, ciocię, kuzynkę… Martyna Nitkowska buduje wizualny zapis relacji z jej młodszym rodzeństwem, tworzy bajkową krainę, do której ich piątka będzie mogła wracać. Katarzyna Szwarc zaklina rzeczywistość szukając ucieczki w odrealnionych, malarskich krajobrazach Wodzisławia Śląskiego.
Fotografki i fotografowie prowadzą osobiste, często bardzo intymne eksploracje ich najbliższego otoczenia. Konstruują obraz Śląska za pomocą niewielkich w skali analiz ich własnych relacji z przeszłością, z rodziną czy z tradycyjnymi wartościami.
Transmisja wydarzenia będzie dostępna na Facebooku Instytutu Korfantego oraz Stowarzyszenia JKF Niezależni. Zapraszamy: https://www.facebook.com/instytutkorfantego
https://www.facebook.com/Niezalezni
Publikacja „Pokłady” będzie nieodpłatnie rozdawana w czasie spotkania.
W debacie udział wezmą Joanna Bubak, Nina Giba, Maciej Kanik, Aleksandra Krośniak, Konstancja Lasota, Michał Sita oraz Katarzyna Schwartz, czyli autorzy „Pokładów” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”.
Joanna Bubak – absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos oraz Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. W swojej praktyce często bada związki nauki i sztuki. Fanka alternatywnych technik fotograficznych oraz małych form publikacji. Od kilku lat współtworzy zina TIFF Festivalu. Jedna z autorek zdjęć w „Pokładach”.
Maciej Kanik – manager, fotoreporter i prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”. Współpracuje z portalem nowiny.pl, gdzie można znaleźć jego fotoreportaże. Z aparatem można spotkać go na Bielskiej Zadymce Jazzowej, OFF Festiwalu, Rawa Blues Festiwalu, Colours of Ostrava i innych wydarzeniach muzycznych. Wielokrotnie wyróżniany w konkursach fotograficznych. Prace Macieja prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych, nie tylko o tematyce muzycznej. Publikowane między innymi na łamach czasopisma Jazz Forum, książkach, albumach i na okładkach płyt muzycznych. Organizator Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej.
Aleksandra Krośniak – urodzona w 1986 roku w Zabrzu. Studiowała socjologię i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka studium Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jedna z autorek zdjęć w „Pokładach”.
Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości we współczesnej Polsce. Prowadzi badania poprzez fotografię. Współautor interdyscyplinarnej analizy międzywojennych fotografii zoologicznych Wiesława Rakowskiego, autor książek „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (Fotograficzna Publikacja Roku 2020) oraz „Historii Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1” – stanowiącej wizualny komentarz do badań etnograficznych w Murowanej Goślinie. Kurator wystaw m.in. Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Wiesława Rakowskiego. Jako kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT (Poznań 2016–2018) odpowiadał za realizację ekspozycji m.in. Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa, Igora Pisuka czy Sputnik Photos. Odpowiedzialny za program Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. www.michalsita.com
Katarzyna Szwarc – urodzona w 1980 r. na Śląsku, graficzka, frilanserka, fotografka. Absolwentka Instytutu Sztuki filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Akademii Fotografii w Krakowie. Obecnie studentka pierwszego roku fotografii w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Jedna z autorek zdjęć w „Pokładach”, odpowiedzialna za projekt graficzny tego wydawnictwa.
Konstancja Lasota – studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2011 roku jest fotografką freelancerką. Ukończyła Kurs Fotografii z Programem Adobe Photoshop prowadzony przez ARTE FOTO w Katowicach. Brała udział w warsztatach u najlepszych fotografów: „Life is a series of pictures” z WhiteSmoke Studio, „Etyka w fotografii” z Karolem Grygorukiem, warsztatach z Tomaszem Tomaszewskim oraz Wojciechem Grzędzińskim. Ukończyła Jastrzębską Szkołę Fotografii Dokumentalnej 2020 oraz Warsztaty „Współistnienie. Polsko – Czeskie spotkania fotograficzne” organizowane przez Fundację Centrum Fotografii. Jedna z autorek zdjęć w „Pokładach”.
Nina Giba – pochodzi z Mazowsza, ale żyje i pracuje na Śląsku. Od 2004 roku organizuje Rybnicki Festiwal Fotografii [www.festiwal.rybnik.pl], za który w 2018 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta za upowszechnianie i ochronę kultury. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zawodowo związana z kreacją kampanii reklamowych oraz redakcją i korektą tekstów, między innymi tych w „Pokładach”.