Prezentowanie się, mówienie o sobie nie zawsze i nie każdemu przychodzi z łatwością. To jednak sprawa warta treningu, a także twórczego namysłu. Jak mówić o sobie i swojej praktyce w sposób zajmujący? 3 października 2024 można było zrobić sobie prezent i zaprezentować się podczas warsztatu pn. Prezent-akcja! Jak twórczo mówić o sobie?
Spotkanie miało miejsce w siedzibie Instytutu, w Katowicach przy ul. Teatralnej 4, w godzinach 10:30-13:30.
Warsztat miał charakter praktyczny. Wydarzenie skierowane było do edukatorów/edukatorek, animatorów/animatorek, nauczycieli/nauczycielek, artystów/artystek.
W ramach spotkania warsztatowego wszystkie uczestniczące osoby zaprezentowały się przed resztą grupy. W dowolny sposób, z użyciem wybranych przez siebie narzędzi – prezentacji, filmu, rekwizytu, samego głosu… Każda osoba była proszona o przygotowanie krótkiej, około 5-minutowej prezentacji na temat siebie i swojej praktyki zawodowej lub twórczej (przykładowe pytania: kim jesteś? gdzie stoi twoje biurko, a może wcale go nie masz? gdzie pracujesz? czego nie lubisz w swojej pracy? czego używasz w swojej pracy? jakie tematy cię inspirują, co cię motywuje do działania?).
W czasie warsztatu omawiano każdą prezentację, wskazując jej mocne strony i szukając sposobów, jak ją uatrakcyjnić w przyszłości, przy kolejnych okazjach, w których trzeba będzie się zaprezentować. Poszukiwano sposobów na opowiadanie o sobie w sposób twórczy i zaciekawiający.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, niezbędna była wcześniejsza rejestracja do dnia 30 września (poniedziałek) – należało przesłać e-mail na adres: erasmus@instytutkorfantego.pl lub zgłosić się telefonicznie: 32 201 77 70. Liczba miejsc była ograniczona – tylko do dziesięciu (decydowała kolejność zgłoszeń).
Prowadząca:
Magdalena Kreis – wolontariuszka-ekspertka Instytutu im. Wojciecha Korfantego, kuratorka, edukatorka, animatorka. W kwietniu 2024 roku brała udział w szkoleniu „Teach with a Twist: Motivate your students with creative teaching strategies” w ramach programu Erasmus+. Od 14 lat tworzy autorskie działania w obszarze sztuki współczesnej – wystawy, warsztaty, programy i publikacje edukacyjne, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą. Współtworzy niezależną galerię sztuki NOWY ZŁOTY, zlokalizowaną w kiosku na wrocławskim Ołbinie; jest także inicjatorką osiedlowego magazynu artystycznego ZIN OŁBIN. W ostatnim czasie pracowała m.in. nad opracowaniem rozwiązań edukacyjnych i twórczych do wystawy „Pałac pełen bajek” (Muzeum Kinematografii w Łodzi), przestrzenią rodzinną „Primo!” (Krupa Art Foundation) czy publikacją „Leksykon niezależnych inicjatyw wystawienniczych” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i NOWY ZŁOTY). Więcej: magdalenakreis.pl
Warsztat powstał w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego (2022-1-PL01-KA121-ADU-000062933). Instytut jest instytucją akredytowaną na lata 2021-2027, która otrzymała dofinansowanie z programu Erasmus+.
Dofinansowane przez Unię Europejską.