Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dwa weekendy: 12-13 i 19-20 września. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Moja droga”. Drogą tą jest przede wszystkim droga naszego kraju do niepodległości, ale droga to również losy Polaków na emigracji, wyprawy polskich podróżników i odkrywców, czy może nasza, indywidualna droga – spacer śladami historii. Wszystkie wydarzenia organizowane w naszym województwie zebrane zostały w Informatorze (do ściągnięcia poniżej).
Nasz instytut od kilku lat aktywnie uczestniczy w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W tym roku proponujemy szereg wydarzeń związanych z osobą Wojciecha Korfantego oraz z losami lwowskich artystów. Zapraszamy w dwie soboty: 12 września na sesję poświęconą Wojciechowi Korfantemu oraz na monodram „Moja droga do Polski” i 19 września – do uczestnictwa w grze miejskiej „KorFANtorium” oraz na spotkanie – debatę połączoną z występami artystów scen operowych i teatralnych, dotyczącą losów artystów lwowskich i powstania Opery w Bytomiu.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Die Blonde Bestie – Wojciech Korfanty
W sobotę 12 września zapraszamy do siedziby Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach na serię wydarzeń dotyczących postaci Wojciecha Korfantego.
Rozpoczniemy ten dzień KONFERENCJĄ naukową poświęconą Wojciechowi Korfantemu, jego dorobkowi i jego epoce. W trakcie konferencji przybliżymy oblicze wielkiego Ślązaka, Polaka i Europejczyka, jednego z ojców polskiej niepodległości.
Prelegentami będą: dr hab. prof. UŚ Zygmunt Woźniczka, dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, Adam Pazera, Maciej Zygmunt oraz przedstawiciel Muzeum Historii Katowic.
Konferencja będzie transmitowana on line na naszym kanale facebookowym: https://www.facebook.com/instytutkorfantego/
Istnieją możliwość zadawania pytań drogą elektroniczną. Moderator konferencji przekaże je prelegentom.
Po konferencji otwarta zostanie WYSTAWA „Wojciech Korfanty – współtwórca II Rzeczpospolitej” z Archiwum Państwowego w Katowicach.
Kolejną odsłoną dnia poświęconego Wojciechowi Korfantemu będzie część artystyczna SPEKTAKL „Moja droga do Polski”, zrealizowany i wykonany przez Sławomira Żukowskiego.
Oprawę artystyczną spektaklu będą stanowić interludia muzyczne w wykonaniu Iwony Karcz – Wojnarowskiej i Piotra Wojnarowskiego (zespół Czikawes) oraz Doroty Cieślińskiej (skrzypce).
Cześć artystyczna odbędzie się dwukrotnie: o godz.17.00 i o godz. 18.30.
RAMOWY PROGRAM:
10.00 – 12.30 – konferencja naukowa
17.00 – 19.30 – część artystyczna
UWAGA!!
Wszystkie wydarzenia będą udostępniane w sieci. Możliwy jest też bezpłatny udział publiczności.
Ze względu na obostrzenia sanitarne OBOWIĄZUJĄ ZAPISY.
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Aby się zapisać należy przesłać maila na adres: b.ferdynjanik@instytutkorfantego.pl.
W mailu z tytułem REZERWACJA 12 WRZEŚNIA należy wskazać imię i nazwisko rezerwującego oraz liczbę miejsc, które dana osoba rezerwuje. Rezerwacja dotyczy POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI PROGRAMU I GODZIN.
Rezerwacja na konferencję i otwarcie wystawy, czyli na program od 10.00 do 12.30 – maksymalnie 20 osób.
Rezerwacja na część artystyczną od 17.00 – maksymalnie 20 osób
Rezerwacja na część artystyczną od 18.30 – maksymalnie 20 osób.
(przykładowa treść maila Jan Nowak – 3 osoby – godz. 17.00)
BARDZO WAŻNE!
Osoby, które zarezerwują miejsca są zobligowane do przyjścia pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia i akceptowania „Regulaminu dla pracowników oraz gości przebywających na terenie siedziby Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w trakcie epidemii wirusa SARS-COV-2 w Polsce” oraz zaopatrzenia się w MASECZKĘ, zakrywającą nos i usta.
Chodzi o umożliwienia wejścia osobom, które rezerwacji nie dokonały (pod warunkiem, że będą jeszcze miejsca wolne).
ZAPRASZAMY!