Słowo, które inspiruje.
Za nami XXVII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego.
„… żeby wrócił świat mowy czystej, świat słów mówiących…” to hasło przewodnie towarzyszące XXVII Ogólnopolskiemu Konkursowi Krasomówczemu im. Wojciecha Korfantego, którego finał odbył się 21 marca w Sali Sejmu Śląskiego. Wydarzenie, organizowane przez Instytut im. Wojciecha Korfantego, stanowi wyjątkową okazję do pielęgnowania pięknej polszczyzny, rozwijania kunsztu oratorskiego oraz refleksji nad znaczeniem słowa we współczesnym świecie.
Młodzi uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem przygotowania 5-minutowych przemówień, które nie tylko odzwierciedlają ich talent oratorski, ale także skłaniają do refleksji nad wartościami słowa i jego mocą oddziaływania.
Nieprzypadkowe było również miejsce, w którym odbył się finał. Sala Sejmu Śląskiego, z której niegdyś przemawiał Wojciech Korfanty, stała się areną wymiany myśli na tematy wolności, ojczyzny, honoru, pracy i roli języka w życiu publicznym.
Przewodniczący jury, Michał Koźlik, podkreślił, że poziom tegorocznej edycji był stosunkowo wysoki.
– Ocenialiśmy uczestników pod względem trzech elementów: treści, kunsztu oratorskiego oraz sądów popartych doświadczeniem. Bywało tak, że niektórzy mówcy mieli bardzo imponujący jeden element, inny nieco mniej, ale na szczęście zdarzyli się i tacy, którzy we wszystkich trzech przestrzeniach zrobili na nas duże wrażenie – wyjaśnia Michał Koźlik, przewodniczący jury XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego.
Jury w składzie: Michał Koźlik, prof. dr hab. Barbara Sobczak, dr hab. Danuta Krzyżyk, dr Agnieszka Kania oraz dr Krystian Węgrzynek nagrodziło następujących uczestników:
I miejsce – Krystian Maślona
II miejsce – Anna Jiravská
III miejsce – Julia Iskierka
Nagroda specjalna – Michalina Gołąb
Wyróżnienie – Maja Janoszek
Nagroda Związku Górnośląskiego (nagroda im. Łucji Staniczkowej) – Sophie Mosanya
Główną nagrodą w finale jest wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli ufundowana przez Europosła Łukasza Kohuta. Nagrody specjalne zostały przyznane przez Związek Górnośląski (Nagroda im. Łucji Staniczkowej w postaci wycieczki do Warszawy dla laureata z opiekunem) i Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej w Krakowie. Instytut im. Wojciecha Korfantego przygotował z kolei nagrody w postaci kart podarunkowych o atrakcyjnej wartości dla pięciu finalistów.
O konkursie
Twórcą idei i inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego (OKK) jest Związek Górnośląski, który przez wiele lat był głównym organizatorem konkursu. Następnie – od 2015 roku – tę rolę przejął Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego.
Konkurs nie tylko rozwija umiejętności językowe, ale także przygotowuje młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. To niepowtarzalna lekcja języka polskiego, podczas której uczniowie zdobywają wiedzę o tym, jak słowem oddziaływać na innych i bronić swoich poglądów. Zadaniem uczestników XXVII edycji konkursu było wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła: „… żeby wrócił świat mowy czystej, świat słów mówiących…”.
Przedsięwzięcie ma zasięg ogólnopolski, a w finale rywalizowali laureaci eliminacji regionalnych z całego kraju – uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Oprócz Instytutu im. Wojciecha Korfantego pozostałe eliminacje odbywały się w takich ośrodkach, jak: Centrum Pedagogiczne Dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej w Krakowie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach, XLVI Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie, Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.
XXVII edycja konkursu po raz kolejny dowiodła, jak ważne jest pielęgnowanie sztuki krasomówstwa wśród młodego pokolenia. Uczestnicy nie tylko rozwijali swoje umiejętności oratorskie, ale również podejmowali istotne tematy dotyczące współczesności. Ich wystąpienia stanowiły inspirację i przypomnienie, że słowo ma moc kształtowania rzeczywistości.
Organizator:
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego
Współorganizatorzy:
Związek Górnośląski
Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej
Patroni Honorowi:
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
Wojewoda Śląski
Kuratorium Oświaty w Katowicach
Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Patroni medialni:
TVP3 Katowice
Polskie Radio Katowice
PROGRAM
XXVII Finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego
21 MARCA 2025 r.
Sala Sejmu Śląskiego, Katowice
Prowadzący: Michał Koźlik
09:00 | Rejestracja uczestników.
10:00–10:15 | Powitanie gości i rozpoczęcie przesłuchań.
10:15–12:00 | Wystąpienia finalistów.
12:00–13:00 | Obrady jury w Sali Dębowej.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.
Przerwa kawowa.
13:00–13:30 | Wręczenie nagród.
Wstęp dla publiczności był wolny, liczba miejsc była ograniczona – zgłoszenia należało kierować do 15 marca 2025 r. na adres: okk@instytutkorfantego.pl.
____________
Administratorem Państwa danych osobowych jest Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego, ul. Teatralna 4, 40-003 Katowice. Państwa dane będą przetwarzane w celu rejestracji, udziału w wydarzeniu i wydania certyfikatu uczestnictwa – jeśli dotyczy. Mogą Państwo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych otrzymacie Państwo klikając w link https://tiny.pl/36c1n0-5.
Fotorelacja: Monika Sojka, Adam Rostecki / Instytut im. Wojciecha Korfanetgo