Głównym celem zadania pn. „Bajka drogą do historii małej ojczyzny” jest zainteresowanie mieszkańców historią i tradycją regionu.
W ramach zadania ma być wydana ilustrowana publikacja na podstawie miejscowych legend i lokalnego nazewnictwa. Publikacja wydana będzie w formie plansz do teatrzyku Kamishibai.
Publikacja ma trafić do trzech placówek bibliotecznych, w których prowadzone będą zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym w formie mini teatrzyku.
W ramach zadania planowane są również międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze i prelekcje na temat historii regionu oraz konkurs plastyczny i filmowy związany z regionem.
TERMINY działań / Etapy realizacji
02.05-15.05 Podział tekstu i przygotowanie ilustracji do stworzenia teatrzyku.
15.05- 31.05 Zestawienie ilustracji i tekstu oraz korekta graficzna związana z przygotowaniem wydruku.
1.06-10.06 Wydruk kart teatrzyku.
11.06-21.06 Cykl zajęć edukacyjnych dla grup przedszkolnych z wykorzystaniem teatrzyku.
21.06-30.08 Konkurs plastyczny „Namaluj historię swojej wsi”.
01.07- 31.08 Cykl międzypokoleniowych warsztatów rękodzielniczych.
01.07-31.08 Tematyczne prelekcje związane z historią regionu.
01.09-30.09 Konkurs na film „Pokażę ci moje ulubione miejsce”.
10.10 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym oraz filmowym i podsumowanie projektu.
RELACJE Z REALIZACJI ZAPLANOWANYCH DZIAŁAŃ
Projekt: „Bajka drogą do historii małej ojczyzny”
Projekt realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Hażlachu.
Pierwszym etapem realizacji projektu „Bajka drogą do historii małej ojczyzny” było stworzenie fabuły opowiadań na podstawie miejscowych legend i lokalnego nazewnictwa. W efekcie opracowane zostały trzy bajki:
Kolejnym etapem było stworzenie ilustracji do tekstu przez miejscową artystkę oraz opracowanie powstałej treści i grafik w formie plansz do teatrzyku kamishibai. Przygotowane projekty trafiły do drukarni, gdzie nadano im ostateczny kształt i wysłano do druku. Gotowe prace trafiły do naszych trzech placówek bibliotecznych, w których na ich bazie prowadzone są zajęcia warsztatowe z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Do tej pory przeprowadzono sześć spotkań. Podczas każdego z tych spotkań przeprowadzono odczyt bajek w formie mini teatrzyku, po czym uczestnicy wzięli udział w warsztatach tworzenia gwizdków z plastikowych słomek i kawałka tektury oraz tworzenia własnej biżuterii w formie korali z tych samych materiałów. W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne warsztaty połączone z głośnym czytaniem oraz mini gra terenowa do jednej z bajek.
Jak dotąd nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością i zaangażowaniem ze strony uczestników. Dzieci z uwagą i skupieniem słuchają przygód miejscowego utopka Sobka, zająca Kicaka czy panienek Zosi i złośliwej Berty.
W następnym etapie planowane są międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze i prelekcje na temat historii regionu.
Realizacja projektu „Bajka drogą do historii małej ojczyzny”
Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu realizując zadania przewidziane w projekcie „Bajka drogą do historii małej ojczyzny” Fundusz Korfantowski 2024, przystąpiła do organizacji szeregu zajęć bibliotecznych dla swoich czytelników w każdym wieku.
W ramach projektu powstały ilustrowane publikacje na podstawie miejscowych legend i lokalnego nazewnictwa. Publikacje wydane zostały w formie plansz do teatrzyku Kamishibai, który następnie został przedstawiony naszym najmłodszym mieszkańcom gminy podczas zajęć bibliotecznych. Odbyło się 10 spotkań w których wzięło udział 241 dzieci. Przedstawione przez nas opowiadania oraz ilustracje stworzone do teatrzyku bardzo podobały się zarówno dzieciom, jak i opiekunom grup. Ze strony opiekunów usłyszeliśmy wiele ciepłych słów dotyczących inicjatywy stworzenia projektu. Podkreślali fakt, że do tej pory trudno było prowadzić zajęcia z edukacji regionalnej, ale stworzone przez nas narzędzie bardzo tą pracę ułatwi. W trakcie realizacji zadania odbyły się również międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze, na których powstał m.in.: gwizdki, korale, gliniane kicaki, przestrzenne obrazy Dębu Mieszko, kolorowe magnesy oraz pudełka wakacyjnych wspomnień. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Odbyło się 6 spotkań warsztatowych, w których wzięło udział 81 osób. Powstało wiele wspaniałych prac które można zobaczyć na załączonych zdjęciach. A to jeszcze nie koniec przewidzianych atrakcji.
Początkiem wakacji biblioteka ogłosiła konkurs „Namaluj mi swoją historię”, na prace konkursowe czekaliśmy do końca sierpnia.
12 sierpnia odbyła się prelekcja Barbary Kuchty oraz Wojciecha Kasztury: „Rośliny w obrzędowości ludowej śląska Cieszyńskiego”. W trakcie spotkania uczestnicy poznali nie tylko ciekawostki związane z obrzędowością w trakcie roku kalendarzowego ale mogli stworzyć również własne bukiety z ziół i kwiatów. Z kolei 19 sierpnia odbyło się spotkanie z Michaelem Morysem-Twarowskim, w trakcie którego Pan Michael przybliżył zagadnienia zawarte w publikacji „Księstwo Cieszyńskie”. Spotkanie pozwoliło uczestnikom poznać tajniki badań genealogicznych prowadzonych przez naszego gościa. Autor przekazał nam również wiele ciekawostek historycznych związanych z sołectwami naszej gminy, zdradził również sekret swojego egzotycznie brzmiącego imienia. W obu prelekcjach wzięło udział 59 osób. Od września rusza nowy konkurs tym razem filmowy dla nieco starszych odbiorców „Pokażę Ci moje ulubione miejsce”. Prace w tym konkursie można dostarczać do końca września.