Instytut Korfantego patronuje wydawnictwu poświęconemu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu: „Z Pieśni Kościelnych” na chór mieszany a cappella.
O PROJEKCIE:
Henryk Mikołaj Górecki – „Z Pieśni Kościelnych” na chór mieszany a cappella
90. rocznica urodzin kompozytora
10. rocznica pracy artystycznej dyrygenta Kamila Gojowego
5. rocznica działalności Zespołu Śpiewaczego Apertum Cor
1. rok członkostwa w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr
Henryk Mikołaj Górecki był kompozytorem światowej sławy, zdobył szacunek międzynarodowego grona kompozytorskiego, jednocześnie został on także wpisany
w panteon najwybitniejszych kompozytorów regionu Śląska. Górecki znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej, jednym z tego typu zbiorów jest wydany pośmiertnie „Z Pieśni Kościelnych” na chór mieszany a cappella. Zbiór w myśl autora miał łączyć to, co oryginalne, źródłowe, z tym, co właściwe stylowi kompozytora. Aura brzmieniowo-harmoniczna pieśni wyrasta wyraźnie z doświadczeń kompozytora z jego największych arcydzieł muzyki sakralnej. Pieśni kościelne oprócz wyrazu głębokiej, intymnej, prawdziwej modlitwy, stanowią hołd wobec tradycyjnej pieśni kościelnej polskiego ludu.
O tenże pomnik szczerego wyrazu artystycznego Henryka Mikołaja Góreckiego postanowił świadomie zadbać Zespół Śpiewaczy Apertum Cor poprzez zrealizowanie pełnego cyklu nagrań i wydanie płytowe. Będzie to pierwsza publikacja zbioru przygotowana przez chór amatorski i uwzględniająca wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym do wykonania zwrotki – aspekt ten jest niebagatelny, jeżeli nie kluczowy w muzyce chóralnej. Całość nagrania dostępna będzie w popularnych serwisach streamingowych, m.in. YouTube.
Płytę Zespół Śpiewaczy Apertum Cor promować będzie podczas koncertów:
– 30.09, godz. 19:00, Bazylika św. Antoniego w Rybniku;
– 06.11, godz. 18:00, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (darmowe wejściówki dostępne w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl);
– 06.12, godz. 19:30, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach – koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wraz ze złożeniem kwiatów na grobie kompozytora.
Płyty dostępne będą dla chętnych po koncertach.
O UTWORACH:
Z PIEŚNI KOŚCIELNYCH na chór mieszany a cappella to zbiór, w którym u schyłku XX wieku Henryk Mikołaj Górecki sięgnął do tradycyjnych pieśni ludowych, prostych, a jednocześnie żarliwych i kryształowo świetlistych w wyrażeniu osobistych, a nawet intymnych odczuć, budzących się w relacji Człowiek – Bóg. Zbiór ten został wydany po raz pierwszy w roku 2013, więc pośmiertnie, przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dzięki posiadanym przez londyńskiego wydawcę Boosey & Hawkes prawom autorskim, a ponieważ rękopis nie nosi znamion ukończenia, w jego redakcji współuczestniczyli Anna Górecka i Mikołaj Górecki – dzieci kompozytora. Edycja zawiera w sumie 20 pieśni ułożonych według kolejności powstawania, w tym 18 z wpisanymi przez twórcę dziennymi datami, obejmującymi czas od piątku 07.02.1986 do piątku 30.06.1986 oraz 2 ostatnie bez dat. Warto zauważyć, że na opracowanie większości melodii, bo aż 17 (II-XVIII) twórca potrzebował zaledwie dwóch miesięcy.
Autor tekstu: prof. dr hab. Iwona Melson
Więcej informacji:
https://szchio.pl/news/nowi-czlonkowie-szchio-nagrali-utwory-h-m-goreckiego
(możliwość pobrania bookletu z płyty).
Premiera nagrań – 01.09.2023 r.
O ZESPOLE:
Zespół Śpiewaczy Apertum Cor powstał w 2017 roku jako kolektyw miłośników muzyki
i śpiewaków amatorów. Od tego czasu prężnie rozwija swoją działalność muzyczną, koncertując podczas wydarzeń lokalnych, regionalnych i projektów ogólnopolskich.
Zespół z powodzeniem prezentuje muzykę epok dawnych, jak również dokonuje prawykonań współczesnych kompozycji. Umiejętności wykonawcze Zespołu potwierdzają liczne nagrody, m.in.: Srebrne i Brązowe Pasmo na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O Crux Ave”, Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Resovia Sings” oraz Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis” – w roku 2021; jak również Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” we Wrocławiu w roku 2022. Od tegoż roku Zespół jest członkiem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
O DYRYGENCIE:
Kamil Gojowy – dyrygent i założyciel Zespołu. Magister sztuk muzycznych: Dyrygentura chóralna i przedmioty ogólnomuzyczne (dyplom z wyróżnieniem uzyskany w Akademii Muzycznej w Katowicach) oraz filmowych: Creative management in new media
(dyplom z wyróżnieniem uzyskany na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach).
Zawodowo związany z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Szkołą Filmową
im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach.
Na co dzień zaangażowany w inicjatywy następujących organizacji pozarządowych:
– Stowarzyszenie Artifices Artificibus – Dyrektor organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu IV Noc Chórów;
– Śląski Związek Chórów i Orkiestr – Koordynator ds. organizacji i promocji;
– Fundacja Chórtownia – Międzynarodowa Akcja Muzyka – Wsparcie Osób w Depresji;
– Stowarzyszenie Artystów Euforis – Ogólnopolska Konferencja Mam Głos.
WAŻNE INFORMACJE:
Nagrania dokonano w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Katowicach Zadolu, 1.04 – 30.06.2023 r.
Producent: Kamil Gojowy, Zespół Śpewaczy Apertum Cor, Śląski Związek Chórów i Orkiestr
Organizacja produkcji: Ewa Kopacz
Reżyseria nagrania, Mix i Mastering: Kordian Gojowy i Magdalena Rak GoMix Realizacja
Projekt graficzny: Rafał Szędzielorz
Zdjęcia: Radosław Kaźmierczak
Opieka merytoryczna: prof. dr hab. Iwona Melson
Tłoczenie: Grupa L8
Sponsorzy: Miasto Katowice – Dofinansowano z budżetu miasta Katowice w ramach Inicjatywy Partnerskiej COP, Arcybiskup Wiktor Skworc.
Patroni honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski w Opolu, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Rybnik.
Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez syna kompozytora – Mikołaja Piotra Góreckiego.
Partnerzy: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Stowarszenie Artifices Artificibus, Fundacja Chórtownia, GoMix Realizacja.
Patroni medialni: TVP 3 Katowice, TVP Kultura, TVS, Polskie Radio Katowice, Radio Piekary, Śpiewak Śląski, Gość Niedzielny, Polmic.pl, Proanima.pl, Kulturaisztuka.pl, Chortownia.org.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDACJI PZU.