Na pierwsze powakacyjne spotkanie z dziedzictwem w ramach cyklu HERITON zaprosiliśmy do Instytutu Korfantego 6 października.
Spotkanie z dziedzictwem rozpoczęło się od krótkiej prelekcji, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, kim mogły być i jakich narzędzi używały dawne prządki. Następnie, dzięki dostępnym na miejscu narzędziom i materiałom, mogli spróbować uprząść własną wełnianą nitkę, a przy okazji dowiedzieć się, jak wykonać proste wrzeciono z przedmiotów łatwo dostępnych zapewne w każdym domu czy ogrodzie.
HERITON był prowadzony przez mgr Małgorzatę Pietrzak – kulturoznawczynię, absolwentkę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalistkę działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego Instytutu Korfantego oraz… praktykującą prządkę. W 2020 roku opublikowała w Roczniku Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” artykuł naukowy pt. „Zabytkowe kołowrotki przędzalnicze w muzeach województwa śląskiego. Wybrane zagadnienia praktyczne”. Na stronie internetowej Instytutu Korfantego znajdziecie jej popularnonaukowy artykuł o prządkach w naszej kulturze pt. „Prządki – wyrobnice, święte, czarownice”, a w wydanym w 2022 roku zbiorze opowiadań dla dzieci pt. „Ciotka Nyszka i Spółka” główna bohaterka pokazuje dzieciom, jak przędzie wełnę za pomocą kołowrotka.
Wydarzenia „HERITON. Spotkania z dziedzictem” tłumaczone są na żywo na Polski Język Migowy.