15 października 2024 roku w Instytucie im. Wojciecha Korfantego odbyło się III FORUM WOKÓŁ PARKÓW KULTUROWYCH: Czy parki kulturowe chronią zabytki?
Od wprowadzenia w Polsce parków kulturowych, jako obszarowej ochrony zabytków, minęło 20 lat. Rzeczywistość przyniosła w tym czasie sporo zmian – kryzys klimatyczny, bioróżnorodność jako istotny kontekst projektowania miast, falę migracji i wiele innych. Wydaje się więc, że parki kulturowe potrzebują nowych ram prawnych oraz współczesnych form zarządzania i animacji.
Zwróciliśmy się więc do ekspertów, do samorządów, konserwatorów i ostatecznych beneficjentów – mieszkańców, właścicieli nieruchomości, biznesu, twórców i animatorów kultury, ogrodników miejskich, aby wraz z nimi zastanowić się jak w praktyce zrealizować ideę parków kulturowych dziś i w kolejnych dekadach. Poprzez dyskusję i zaplanowaną publikację (2025) chcielibyśmy wesprzeć organizatorów parków kulturowych w Polsce – idea główna (obszarowość parków kulturowych) wydaje się wciąż progresywna, natomiast codzienność zarządcza oraz praktyki animacyjne wydają się nie nadążać za zmieniającym się światem.
Wydarzenie miało miejsce w naszej siedzibie, w Katowicach przy ul. Teatralnej 4, w godz. od 10.00 do 17.30.
_________
III Forum wokół Parków Kulturowych
15 października 2024
CZY PARKI KULTUROWE CHRONIĄ ZABYTKI?
15.10.2024 | wtorek | godz. 10:00–17.00
Instytut im. Wojciecha Korfantego | Katowice | ul. Teatralna 4 | sala konferencyjna I piętro
Patronat: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Partnerzy: Miasto Racibórz, Miasto Rybnik
Współpraca medialna: Śląska Opinia, Spotkania z Zabytkami (tbc)
PROGRAM
10.00–11.00
Otwarcie i wprowadzenie do tematyki III Forum wokół Parków Kulturowych
Dorota Pociask-Frącek – Dyrektor Instytutu im. W. Korfantego
Agnieszka Olczyk – Kierownik Oddziału Terenowego NID w Katowicach
Maria Olejarnik – Miejska Konserwator Zabytków w UM Racibórz
dr inż. arch. Henryk Mercik – Miejski Konserwator Zabytków w UM w Rybniku
dr M.Tkacz-Janik – zagajenie: Parki Kulturowe pro(re)gresywna ochrona zabytków?
11.00–11.30 dr Andrzej Siwek, zastępca dyrektora NID (w imieniu Dyrektor Marleny Happach) –”Parki Kulturowe – między ideą a realizacją”
11.30–12.00 Anna Syska – „Czy ludzie widzą dziedzictwo?”
12.00–12.30 prof. Michał Krzykawski – „Po co nam pojęcia terytorium i bioróżnorodności miejskiej w dyskusji o parkach kulturowych?”
12.30–13.00 LUNCH
13.00–13.30 Anna Cymer – „Architektura PRL – kiedy zaczyna się zabytek? O wymyślonych parkach kulturowych”
13.30–14.15 Adam Kowalski i grupa TURuda – rozmowa o społecznym opiekowaniu się zabytkami (prowadzenie: dr M.Tkacz-Janik)
15.00–15.15 PRZERWA KAWOWA
15.15–16.00 prezentacja przykładów (filmy i slajdy): w jakich kontekstach „używane” są pojęcia dziedzictwo / zabytki, jak teoria prawna ochrony tychże mija się z praktyką, a które praktyki ochrony / opieki sprawdzają się najlepiej, czy istnieją uniwersalne dobre praktyki / a może są nimi „praktyki społeczne”, jak współczesny czas polikryzysów wpływa na rozumienie ochrony zabytków: m.in. „Miasto Tkaczy” – film o pierwszym Parku Kulturowym w Zgierzu: „Odnowa, ale po staremu po poprawkach”; film szkoleniowy– EDD: Czy dziedzictwo narodowe może być pociągające? (rozmowa z twórcą akcji „Rubens był z Bytomia); akcja organizacji Just Stop Oil; happening Elokapiny – „akcja artystyczna?” i inne.
16.00–16.45 debata podsumowująca z udziałem panelistów i panelistek III Forum wokół Parków Kulturowych: Parki Kulturowe pro(re)gresywna ochrona zabytków? (moderacja dr M.Tkacz-Janik).
Uczestniczki i Uczestnicy konferencji otrzymali materiały konferencyjne, w tym – jako zapowiedź planowanej publikacji w 2025 r. – poniższe studia przypadków:
1) Arkadiusz Bogusławski, „Na temat funkcjonowania i skuteczności ochrony konserwatorskiej w utworzonych parkach kulturowych na przykładzie Parku Kulturowego >>Miasto Tkaczy<< w Zgierzu.” (Zgierz 2023);
2) „Park Kulturowy – Centrum Starego Rybnika. Studium przypadku omawiają dr inż. arch. Henryk Mercik i dr Małgorzata Tkacz-Janik”, red. rozmowy: Szymon Szwajger (Rybnik 2023).
________________________________________________________________
Wstęp na wydarzenie –> według potwierdzonych mailem zwrotnym zaproszeń oraz według zgłoszeń mailowych (10 miejsc dla publiczności).
Zgłoszenia / potwierdzenia udziału należało nadsyłać do dnia 14.10.2024, do godziny 12.00, na adres: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl.
Dziękujemy za udział!
____________
Administratorem Państwa danych osobowych jest Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego, ul. Teatralna 4, 40-003 Katowice. Państwa dane będą przetwarzane w celu rejestracji, udziału w wydarzeniu i wydania certyfikatu uczestnictwa – jeśli dotyczy. Mogą Państwo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych otrzymacie Państwo klikając w link https://tiny.pl/36c1n0-5.