24 listopada 2023 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu KODY KULTURY. Tym razem w Instytucie Korfantego gościła Anna Syska.
Anna Syska jest historyczką i popularyzatorką architektury, autorką książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.
Spotkanie poprowadziła Dyrektor Dorota Pociask-Frącek.
Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Miłośniczka kundli i ceramiki wytwórni Steatyt. Prowadzi popularny profil na Instagramie: @to_tylko_architektura.
Spodek w Zenicie
Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim
120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. Publikacja, inaugurująca serię przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, ukazuje fenomen architektury województwa śląskiego.
Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit. Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala na spojrzenie bez negatywnych skojarzeń związanych z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze.
W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień. Pokazuje, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone.
Książka dostępna w przedsprzedaży.
Więcej informacji pod linkiem: Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim | Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (niaiu.pl)
____________
Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim
Autorka: Anna Syska
Seria: Przewodniki
Redaktor prowadząca serii i tomu: Karolina Andrzejewska-Batko
Projekt serii i tomu: kilku.com (Idalia Smyczyńska i Robert Zając)
Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa 2020
ISBN: 978-83-956466-1-4
Cena: 59 zł
____________
Koordynatorem działania jest Krzysztof Kulbicki: k.kulbicki[małpa]instytutkorfantego.pl, tel. +48 32 251 75 63 wew. 110 / +48 32 201 77 70.