O tym, że stolica Śląska tętni życiem kulturalnym wiedzą wszyscy, którzy choć przejazdem zetknęli się z Katowicami. Wiedzą o tym również najmłodsi mieszkańcy miasta, którzy chętnie uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych. NOSPR, jeden z muzycznych symboli regionu, sprawdza, co najbardziej ciekawi młodych i zachęca do udziału w interdyscyplinarnych działaniach, łączących świat muzyki i nowych technologii.
„Kulturalne wybory młodzieży” to projekt, który tworzył szczególną platformę do dyskusji o tym, jak najmłodsze pokolenie korzysta z dóbr kultury. Działające w NOSPR Centrum Edukacji Muzycznej, wspólnie z Instytutem Myśli Polskiej, zaprosiło kilka szkół ponadgimnazjalnych z terenu Śląska do udziału w serii wydarzeń, które pomogą obydwu stronom lepiej się poznać.
W projekcie wziął udział ceniony kompozytor, Sławomir Wojciechowski, który opowiedział o najbardziej spektakularnych przykładach wykorzystania technologii w muzyce. Podczas autorskiego wykładu nakreślił historie muzyki tworzonej przez komputery i przedstawił jak wyglądają najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, jak sztuczna inteligencja tworzy światowe przeboje muzyczne i jaka przyszłość nas czeka.
Część badawcza projektu obejmowała kreatywne warsztaty, dzięki którym organizatorzy wydarzeń mogli lepiej poznać kulturalne potrzeby młodych ludzi. Doświadczenia, zebrane podczas warsztatów oraz wywiadów pogłębionych stały się podstawą ogólnodostępnego raportu o uczestnictwie młodych mieszkańców śląska w kulturze, który został opublikowany 31 października.
Projekt został zrealizowany w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”, którego operatorem w województwie śląskim jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019–2021” #bmk #bardzomlodakultura