14 grudnia w Instytucie im. Wojciecha Korfantego miała miejsce kolejna odsłona projektu „Maria-Elżbieta-Aleksandra. Trzy I Damy II RP?”.
Tym razem o bohaterkach projektu oraz o tym, kim właściwie jest/bywa Pierwsza Dama i jakie może/powinna pełnić role w przestrzeni publicznej danego kraju rozmawialiśmy po śląsku i po polsku z Barbarą Szmatloch oraz Bożeną Donnerstag.
Barbara Szmatloch jest jedną z trzech autorek edukacyjnej broszury projektowej, a Bożena Donnerstag – autorką scenariusza jednoaktówki, utrzymanej w konwencji historii alternatywnej, która także jest elementem projektu.
Spotkanie składało się z dwóch części – z inscenizacji w formie próby czytanej oraz rozmowy z Gościniami.
Do pracy warsztatowej, będącej główną metodą pracy w tym projekcie, wykorzystywana jest miniscenografia utrzymana w manierze dwudziestowiecznego kobiecego wyposażenia podróżnego – jest to odrestaurowany kufer podróżny z epoki, a w jego wnętrzu znajdują się pudełka w stylu vintage (także zabytkowe), które skrywają ręcznie robione, zrekonstruowane według zachowanych fotografii, kapelusze Marii Piłsudskiej, Elżbiety Korfantowej oraz Aleksandry Piłsudskiej.
Koordynatorką projektu jest dr Małgorzata TkaczJanik:
m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl.
_________________________
Kolejne spotkania w ramach projektu zaplanowane są już na styczeń.
Spotkania projektowe przez najbliższe dwa lata będzie można organizować w różnych formach – np. jako warsztaty edukacyjne poświęcone zgłębieniu historii Ślązaczek, lub pytaniom o dziedzictwo Pierwszych Dam w zestawieniu z dyskusjami o kobietach w sferze publicznej, biznesie, polityce, itp.
Mogą to być spotkania dla uczennic/uczniów, studentek/studentów, seniorów/seniorów – edukacyjne, performatywne, dyskusyjne, ale przede wszystkim nastawione na otwartą dyskusję, na wkluczaniu różnych perspektyw genderowych, opinii, punktów widzenia.
Wszystkie instytucje i osoby zainteresowane realizacją projektu w ich siedzibach, np. z udziałem lokalnej społeczności, która da się zaprosić do wspólnego przygotowania herstorycznej dramy o trzech pierwszych Pierwszych Damach II RP, proszone są o kontakt mailowy z dr Małgorzatą Tkacz-Janik: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl.
_____________________________________
Partnerzy projektu: Polkap, Muzeum Historii Katowic
Patronat medialny: Ślązag
Matronaty: Muzeum Historii Kobiet, Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet