15 października o 16.00 zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach na warsztaty kaligrafii z Ewą Landowską pt. „Znak – forma – przekaz” w ramach V Metavera Art Festival, któremu patronuje Instytut.
Ilość uczestników warsztatów jest ściśle limitowana. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Koszt udziału: 60 zł. Zapisy prowadzi organizator festiwalu: metavera@wp.pl
Aby wziąć udział w warsztacie nie jest wymagane żadne przygotowanie. Zachęcamy do udziału osoby, które do tej pory z kaligrafią nie miały nic wspólnego. Warsztaty z kaligrafii otwarte są dla osób początkujących, jak i kontynuujących swoją naukę sztuki pięknego pisania. Na czas warsztatów zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do ćwiczeń: stalówki, obsadki, atrament i papier, a także kawa, herbata i słodki poczęstunek.
Szczegółowy program V Metavera Art Festival dostępny na stronie organizatora: http://fundacjaparyz.pl/metavera-art-festival/. Zapraszamy!
„We Włoszech w I połowie XV wieku humaniści odkrywają średniowieczne manuskrypty sporządzone minuskułą karolińską. Mając manuskrypty za starożytne, a krój pisma za antyczną kaligrafię, postanawiają zastąpić nim panujący powszechnie w całej Europie gotyk, uznając go za barbarzyński i zgubny. Naśladując minuskułę karolińską (dziś ta XV-wieczna karolina określana jest mianem pisma humanistycznego), zaczynają dostrzegać jej walory użytkowe. Otóż zmieniając kształt niektórych liter, łącząc niektóre z nich i pochylając je nieco w prawo, uzyskują krój, który umożliwia szybsze pisanie. Tak powstaje kursywa humanistyczna, zwana również italiką.” [E. Landowska]
Ewa Landowska – urodzona w Malborku, od 2002 roku mieszka i pracuje w Krakowie, wolny czas chętnie spędza w górach.
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kaligrafią zajmuje się od roku 1999, a od 2006 prowadzi warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzy i projektuje własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuje zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną. Współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera, którego pierwszy tom ukazał się w roku 2016 nakładem wydawnictwa: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów. Premiera tomu drugiego miała miejsce w roku 2018. W przygotowaniu tom trzeci. W roku 2015 sporządziła kaligrafowany egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu. Twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma (2017) dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości) oraz prezes Fundacji Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma. Autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
fot. Edyta Dufaj