3 maja już po raz 25. publiczność województwa śląskiego mogła obejrzeć wystawę „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Tym razem w Klubie Kultury Bełk, gdzie wystawa jest prezentowana do 19 maja. Wstęp wolny – zapraszamy!
3 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystawy połączone z wykładem o historii kobiet regionu wygłoszonym przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik z Instytutu.
100 lat temu, w okresie II RP kobiety na Górnym Śląsku coraz liczniej wkraczały w sferę publiczną. Od 1922 roku były posłankami na Sejm Śląski, pierwszymi polskimi radnymi w radach wielu górnośląskich miast od 1919, nauczycielkami, dziennikarkami, twórczyniami życia społecznego i kulturalnego. Wiele z nich było interdyscyplinarnymi edukatorkami, jak nazwalibyśmy je z perspektywy naszego czasu.
To właśnie w Katowicach 10 października 1922 roku po raz pierwszy kobieta jako marszałek-senior otworzyła obrady sejmu regionalnego.
Wystawa spełnia więc przede wszystkim rolę edukacyjną, pokazując poprzez postacie wybranych liderek, ale także bohaterek drugiego planu jak ważna była organiczna praca i działalność kobiet na Górnym Śląsku. Ich zasługi na polu więziotwórczym, choćby w zakresie kształtowania sąsiedztwa, na polu edukacyjnym, czy społeczno-kulturowym są nie do przecenienia. Należy też podkreślić specyfikę obszaru i podkreślić, że w ten sposób „torowały kolejnym pokoleniom drogę aktywności w górnośląskim życiu publicznym, w tym tak bardzo niełatwym dla kobiet, patriarchalnym, męskim środowisku, ubogim w warstwy inteligencji”.
Czytaj więcej o wystawie -> KLIK