W niedzielę 28.07.2024 r. zaprosiliśmy na spacer pod hasłem Miasto-Masa-Entropia („Spacer po entropii”) – w ramach cyklu wycieczek miejskich śladem dziedzictwa niematerialnego.
Spacer prowadzili: Anna Cieplak (pisarka) i Michał Krzykawski (filozof techniki) z Fundacji Pracownia Współtwórcza (https://wspoltworcza.org/).
Anna Cieplak i Michał Krzykawski przygotowali dla uczestników spaceru warsztat oraz listę lektur – dla wszystkich zainteresowanych nowym myśleniem o mieście, energii miasta, życiu w mieście:
1) Henryk Waniek, Śląski Wędrowiec
2) Jolanta Brach-Czaina, Szczeliny istnienia
3) Felix Guattari, Trzy ekologie (monoskop.org)
4) dr hab. Michał Krzykawski (red.), Skale lokalności, „Czas Kultury”, numer 2/2024
5) Rafał Książyk, Śnialnia
6) Anna Cieplak, Rozpływaj się
7) prof. dr hab. Jerzy Hausner, dr hab. Michał Krzykawski (red.), Gospodarka i entropia. Jak wyjść z polikryzysu?, Wydawnictwo Naukowe Scholar
8) Anna Cieplak, Ciało huty
9) Erwin Schrödinger, Czym jest życie?
10) Andre Gorz, Leur écologie et la nôtre, „Le Monde diplomatique”, avril 2010 (monde-diplomatique.fr)
11) dr hab. Michał Krzykawski, Metropolitalny model rozwoju miast jest przestarzały. Trzeba myśleć, jak od niego odejść, „Ślązag”, http://xn--lzag-bta82c.pl/ (slazag.pl)
_______________
Spacer po entropii
A gdyby tak przejść się po układzie miejskim Katowic i przeanalizować go pod kątem wytwarzanej w nich entropii?
Entropia to jednym słowem rozpad. A w kilku – przejście układu ze stanu najmniej prawdopodobnego, w którym istnieją różnice i mnogość zorganizowanych form, do stanu najbardziej prawdopodobnego, w którym panuje chaos lub monotonia. Im większa entropia, tym słabszy układ.
Jakim układem miejskim są Katowice? Gdzie szukać w nich źródła niskiej entropii? W jaki sposób polityki miejskie, społeczne, gospodarcze i kulturalne, mogą zapobiegać nadmiernemu wzrostowi entropii: od entropii fizycznej i biologicznej do entropii informacyjnej i psychicznej? Jak takie polityki tworzyć, aby mogły przyczyniać się do budowania drożnych kanałów przepływu energii społecznej?
Podczas spaceru zastanowiliśmy się nad przepływami energii i materii w mieście, odwołując się do dwóch wielkich metafor miasta: miasta-maszyny i miasta-organizmu. Spróbowaliśmy opisać teoretycznie i literacko czasoprzestrzeń miejską, w której spotykają się człowiek, technika i przyroda. Rozmawialiśmy, eksperymentowaliśmy i poszukiwaliśmy nowych perspektyw na dobre życie w mieście w duchu TECHNOPOETYKI.
_________
Anna Cieplak – pisarka, animatorka kultury, scenarzystka, prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza. Autorka powieści m.in. Ma być czysto, Rozpływaj się i Ciało huty. Laureatka Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody-Stypendium im. Albrechta Lemppa, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Członkini grupy Każda Jest Ważna, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Michał Krzykawski – filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, wiceprezes Fundacji Pracownia Współtwórcza. Autor i współautor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także prac międzydziedzinowych: Konieczna bifurkacja. „Nie ma alternatywy” (pod redakcją Bernarda Stieglera i Kolektywu Internacja) i Gospodarka i entropia. Jak wyjść polikryzysu? (praca współredagowana z Jerzym Hausnerem).