Wernisaż wystawy „Poza Zasięgiem. Powstanie Styczniowe (1863-1864)”, połączony z konferencją naukową poświęconą tematyce Powstania Styczniowego, odbył się w Instytucie Korfantego 21 czerwca br.
Poza zasięgiem – tak można określić tereny Górnego Śląska wobec zasięgu Powstania styczniowego. Górny Śląsk nie był bowiem pod zaborami, nie był też obszarem walk w trakcie zrywów niepodległościowych w latach 1795-1918. Okazuje się jednak, że Śląsk, choć oddzielony przez wieki od Polski, odegrał swoją rolę w powstaniu. Jak podkreślają autorzy wystawy, historia opowiadana przez wystawę z jednej strony jest uniwersalną lekcją historii o jednym z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski, a z drugiej strony przedstawiona została w niej unikalna, górnośląska perspektywa powstania.
Wystawę tworzy trzynaście segmentów tworzących spójną opowieść o przyczynach, przebiegu i skutkach Powstania Styczniowego, na które składają się m.in. słynne ilustracje Artura Grottgera, zdjęcia powstańców oraz barwne opisy kolejnych odsłon powstańczej historii. Treść wystawy rozszerza katalog, który będzie bezpłatnie rozdawany podczas wernisażu wystawy.
Zarówno wystawa, jak i poprzedzająca wernisaż konferencja wpisują się w ogólnopolskie obchody 160 Rocznicy Powstania Styczniowego i są współfinansowane ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Wydarzenie jest współfinansowane jest ze środków Biura Niepodległa.