28 września 2019 roku odbyła się wycieczka szlakiem „Pamięci górnictwa wałbrzyskiego”. W trakcie wycieczki przybliżyliśmy uczestnikom górnicze miejsca pamięci zachowane w rejonie Zagłębia Wałbrzyskiego. W towarzystwie emerytowanych pracowników tamtejszych kopalń poznaliśmy specyfikę tego regionu, odmienną od górnośląskiej zarówno pod względem techniki górniczej, charakteru społeczności jak i historii. Oba okręgi przemysłowe łączy jednak ciężka praca związana z wydobyciem węgla, tragedie górnicze oraz obecne wysiłki zmierzające do ratowania tradycji i pozostałości branży, która przyczyniła się do ich powstania. Wśród punktów programu znalazły się m.in. zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Centrum Kulturalno-Kongresowego „Witold” w Boguszowie – Gorcach oraz udostępnione wyjątkowo dla naszej wycieczki zabudowania szybu „Irena” w Wałbrzychu.
Partnerami wycieczki było Stowarzyszenie Górnicza Pamięć z Wałbrzycha oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Wycieczka organizowana była w ramach projektu „Czarna pamięć – górnicze miejsca pamięci jako ponadlokalny składnik tożsamości kulturowej Śląska” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.