Wystawa „Wojciech Korfanty – Człowiek w Meloniku” została zaprezentowana w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Zamierzeniem organizatorów było rozbudzić naukową ciekawość wśród uczniów w oparciu o zróżnicowany w formie przekaz.
Ekspozycja była prezentowana podczas obchodów 100-lecia placówki. Początki edukacji handlowej sięgają 1924 roku, kiedy to Magistrat Miasta Katowic otworzył 2-klasową szkołę. Budowa obiektu, w którym mieści się ZSE rozpoczęła się w sierpniu 1937 roku. Patronat szkoły imienia Wojciecha Korfantego został przyznany w kwietniu 1998 roku.
Wystawa przybliża sylwetkę Wojciecha Korfantego, pierwszego posła ze Śląska do pruskiego Reichstagu i Landtagu, polityka, redaktora, męża, przyjaciela, właściciela psa Moryca, człowieka kochającego góry, a zwłaszcza Zakopane, z jego atmosferą i kojącymi widokami. Korfantego poznajemy poprzez anegdoty, osobisty humor sytuacyjny, czy urokliwe smaczki z życia prywatnego. Inspiracją do poprowadzenia narracji wystawy, w sześciu planszach tematycznych, była twórczość René Magritte’a. Zaprezentowane oryginalne wypowiedzi Korfantego, zdjęcia ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, wycinki prasowe, prywatna korespondencja składają się na obraz człowieka o niezwykle silnej osobowości.
„Korfanty to wysoki blondyn; z tymi swoimi włosami, zębami i niebieskimi oczami wygląda jakby śmiał się, nawet gdy wpada w złość. To człowiek o wielkiej, wręcz brutalnej energii. Przyjął mnie w piżamie, a pierwsze co zrobił, to podzielił się ze mną śniadaniem…” – w ten żywiołowy sposób opisuje Korfantego w 1921 roku francuski korespondent „Le Matin”, Henry de Korab.
Fotorelacja: Anna Wrzask