Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego to inicjatywa konsolidująca środowisko animatorów kultury w regionie. Nasze priorytety to wymiana dobrych praktyk, integracja środowiska i edukacja.
XXII Forum, które odbyło się 10 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-14:30, było poświęcone analizie standardów ochrony małoletnich w instytucjach kultury w związku z ostatnimi zmianami wprowadzonymi przez rząd w tym zakresie.
Partnerem Forum była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a w spotkaniu wzięła udział Agata Sotomska – przedstawicielka Fundacji.
Zagadnienie jest stosunkowo nowe w środowisku animatorów kultury, jednak wiele instytucji już wprowadziło nowe standardy i dostosowuje się do wymogów określonych przez ustawodawcę.
Przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich znajdują się w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ta ustawa została zmieniona Ustawą o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawą Kamilka, która wejdzie w życie 15 lutego 2024r. Jednocześnie zaczną obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich – możemy przeczytać na rządowej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ustawa-kamilka–standardy-ochrony-maloletnich, dostęp: 11.10.2024).
Obowiązek wprowadzenia standardów m.in. w przedszkolach, szkołach i schroniskach młodzieżowych oraz innych placówkach oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni, musiał zostać zrealizowany do 15 sierpnia 2024 r.
Spotkanie było okazją do rozmowy na temat znaczenia ochrony dzieci i młodzieży w przestrzeni publicznej. W programie przewidziana była również sesja pytań i odpowiedzi, podczas której można było omówić dobre praktyki.
Podczas Forum przedstawiono także komunikat dotyczący naboru animatorów i edukatorów kultury na rok 2025 do programu Erasmus+ „Edukacja dorosłych”.
Ilość miejsc była ograniczona. Zapisy należało nadsyłać do 9 grudnia 2024 na adres: k.kulbicki@instytutkorfantego.pl.
Spotkanie odbyło się w naszej siedzibie przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach.
Wstęp był bezpłatny.
____________
Administratorem Państwa danych osobowych jest Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego, ul. Teatralna 4, 40-003 Katowice. Państwa dane będą przetwarzane w celu rejestracji, udziału w wydarzeniu i wydania certyfikatu uczestnictwa – jeśli dotyczy. Mogą Państwo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych otrzymacie Państwo klikając w link https://tiny.pl/36c1n0-5.