„Zeszyt do herstorii dla początkujących” i wystawa „60 na 100. SĄSIADKI”
Zeszyt jest rodzajem pomocy naukowej (kartą pracy), którą warto wykorzystać podczas prezentowania wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Wystawa powstała w 2019 roku i ukazuje 30. kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej.
Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny oraz stanowi wstęp do szerszego projektu Regionalnego Instytutu Kultury, którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu historycznej narracji o regionie także mniej znanych postaci kobiecych. Zeszyt zawiera definicje pojęcia herstoria oraz kilka wskazówek, jak w sposób ciekawy i niebanalny prowadzić lekcje lub warsztaty z wykorzystaniem zeszytu i wystawy (w całości lub w wybranej części).
Wielkoformatowa wystawa mobilna (memy ukazują sylwetki kobiet w skali 1:1) może funkcjonować samodzielnie jako barwna prezentacja różnorodnych kobiecych postaci historycznych, ale także dzięki doborowi bohaterek pozwala na zaobserwowanie ciekawych przemian obyczajowych, politycznych i emancypacyjnych dotyczących kobiet na przełomie XIX i XX wieku w Europie, dla których Górny Śląsk był miejscem odniesienia.
Memy wykreowała ceniona artystka z województwa śląskiego Marta Frej na podstawie materiałów odnalezionych podczas kwerendy historycznej, zrealizowanej przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik, specjalistkę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach.
Dlaczego „Sąsiadki”?
Projekt zakłada, że 30. bohaterek z przeszłości – w czasie planowanych wystaw w 2020 roku – zostanie zestawionych ze współczesnymi kobietami, mieszkankami województwa śląskiego. Zestawienie 30. kobiet z przeszłości z 30.kobietami z teraźniejszości ma wzbogacić i uaktualnić opowieść o historii kobiet na Górnym Śląsku. Opowiedzieć o rozwijających się i zmieniających formach uczestnictwa kobiet w kulturze, polityce, gospodarce i życiu społecznym regionu.
Od początku 2020 roku wystawa będzie pokazywana przede wszystkim tam, gdzie działały historyczne bohaterki, stając się zapleczem dla takich działań edukacyjnych, które pomogą dojrzeć w mikrohistoriach kobiet pełnowartościowy, lokalny materiał historyczny.
Projekt został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz programu Niepodległa. Partnerem przedsięwzięcia jest śląskie Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet.
W trakcie realizacji projektu została nawiązana współpraca z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz z projektem medialnym na profilu społecznościowym „Stulecie Praw Kobiet”. Patronem medialnym projektu jest dodatek GW dla kobiet „Wysokie Obcasy”.
BOHATERKI WYSTAWY
Kontakt w sprawie organizacji wystawy:
Małgorzata Tkacz-Janik
e-mail: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl
tel. 609 677 874