Zobaczyć można także barokowe ołtarze, dekorowane wieloma rzeźbami, ambonę czy interesujące obrazy, m. in. przedstawiające Boże Narodzenie, Matkę Boską Częstochowską, św. Antoniego, czy Serce Jezusa. Podczas wizyty zwróćmy uwagę na wykonaną z marmuru, barokową chrzcielnicę i dwa piękne rokokowe konfesjonały.
W sierpniu 2014 roku przeprowadzono badania mające na celu wstępne rozpoznanie nawarstwień w obszarze znajdującego się na terenie fortyfikacji Domu Kasztelanowej. Obecnie istnieje tylko jedna dłuższa ściana budowli (północno-zachodnia), zachowana do wysokości ponad 3 metrów, wybudowana z łamanych kamieni wapiennych. Prawdopodobnie budynek posiadał wymiary: 11,5 m x 15 m. Rozpoznano różnice w grubości ścian, co sugeruje, że budynek mógł być wielokrotnie przebudowywany Podczas badań znaleziono monety z XV wieku: dwa denary Władysława Warneńczyka, denar Kazimierza Jagiellończyka, półgrosz Jana Olbrachta oraz fragment ostrogi średniowiecznej. Świadczą one o tym, że w okresie średniowiecza teren z zamkiem był użytkowany.
Warto wspomnieć, że w Dankowie znajduje się również stanowiska archeologiczne (nr 3,6,2), dotyczące o sady kultury łużyckiej, które wpisane zostało do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Danków jest miejscem skrywającym tajemnice, pełnym zagadek. Nie wiemy, czy wieża średniowiecznego zamku tanowi część istniejącego kościoła. Badania archeologiczne ruiny domu kasztelanowej przyniosły znaleziska w postaci monet. Nie odpowiedziały jednak na pytanie jak wyglądał nieistniejący zamek dankowski i z jakiego materiału był zbudowany.
Trafiając w okolice Dankowa warto odwiedzić kościół św. Stanisława, który majestatycznie prezentuje się w obrębie wałów bastionowych, przykuwając uwagę przejezdnych. Pozostałości fortyfikacji stanowią natomiast idealne miejsce na spacer i pozwalają odczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.
Tekst: Łukasz Kasprzycki
Zdjęcia: Irena Kontny, Anna Syska