Wystawa Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty to propozycja Instytutu skierowana do odbiorców sztuk wizualnych. Wojciech Korfanty to polityk, dziennikarz, emigrant, erudyta, poliglota, którego szczytowy punkt działalności przypadł na okres dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy, znajdujący się w zasobach krajowych i zagranicznych. Inspiracją i motywem przewodnim była twórczość belgijskiego surrealisty René Magritte’a. Korfantego poznajemy poprzez anegdoty, osobisty humor sytuacyjny czy urokliwe smaczki z życia prywatnego. Zaprezentowane oryginalne wypowiedzi Korfantego, zdjęcia ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, wycinki prasowe, prywatna korespondencja składają się na obraz człowieka o niezwykle silnej osobowości.
Autorom koncepcji zależało na uwspółcześnieniu odbioru i oddaniu dynamizmu działań człowieka, któremu bliskie były idee wolności, niepodległości, nowoczesności, ekspresji wypowiedzi, trafnej riposty, nastawienie na człowieka, sprawczości i erudycji.
„Korfanty to wysoki blondyn; z tymi swoimi włosami, zębami i niebieskimi oczami wygląda jakby śmiał się, nawet gdy wpada w złość. To człowiek o wielkiej, wręcz brutalnej energii. Przyjął mnie w piżamie, a pierwsze co zrobił, to podzielił się ze mną śniadaniem…” – w ten żywiołowy sposób opisuje Korfantego w 1921 roku francuski korespondent „Le Matin”, Henry de Korab.
_______________
I D E A
Ujęcie treści historycznych w formie minimalnych, autentycznych sentencji Korfantego bliskich współczesnemu odbiorcy. Wykorzystanie nowoczesnych form ekspresji obrazu poprzez nieoczywiste użycie barw przy wykorzystaniu elementów street artu.
_______________
D A N E T E C H N I C Z N E W Y S T A W Y
Wystawa składa się z sześciu bloków tematycznych zgrupowanych po 3 segmenty (tryptyki), zatytułowanych: Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty, Józef i Karolina, Słowiański Bożyc, Korfantio triumphans, Dyktator, Starcie tytanów.
Do prezentacji paneli zastosowano system wystawienniczy typu OCTA.
Wymiary:
– pojedynczy panel: 80 cm x 150 cm,
– wymiary po zamieszczeniu w systemie OCTA: 85 cm x 200 cm,
– wymiary przykładowego tryptyku: 200 cm x 255 cm.
Koncepcja: Aleksandra Goniewicz
Projekt graficzny: Paweł Siodłok
Zainteresowanych zaprezentowaniem wystawy zapraszamy do współpracy!
Wszelkich informacji udzieli współautorka wystawy, Aleksandra Goniewicz – starszy specjalista ds. historii naszego Instytutu, e-mail: a.goniewicz[malpa]instytutkorfantego.pl, tel.: +48 32 251 75 63 wew. 124, +48 32 201 77 84.
_______________
Sylwetkę Wojciecha Korfantego, pierwszego posła ze Śląska do pruskiego Reichstagu i Landtagu, polityka, redaktora, męża, przyjaciela, właściciela psa Moryca, człowieka kochającego góry, a zwłaszcza Zakopane, z jego atmosferą i kojącymi widokami, przybliża także najnowsza publikacja Instytutu autorstwa Aleksandry Goniewicz pt. Korfanty, jakiego nie znacie.
Poniżej zobaczyć można relacje fotograficzne z dotychczasowych miejsc prezentowania ekspozycji.
Zdjęcia: Łukasz Rosicki, Krzysztof Laksa, Anna Wrzask, Michał Pala.
Powstaniu wystawy towarzyszyło również wydanie katalogu, który można obejrzeć pod poniższym linkiem: