Wystawa „Wojciech Korfanty – Człowiek w Meloniku”
Wystawa Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty to propozycja Instytutu skierowana do odbiorców sztuk wizualnych. Wojciech Korfanty to polityk, dziennikarz, emigrant, erudyta, poliglota, którego szczytowy punkt działalności przypadł na okres dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy, znajdujący się w zasobach krajowych i zagranicznych. Inspiracją i motywem przewodnim była twórczość belgijskiego surrealisty René Magritte’a. Korfantego poznajemy poprzez anegdoty, osobisty humor sytuacyjny, czy urokliwe smaczki z życia prywatnego. Zaprezentowane oryginalne wypowiedzi Korfantego, zdjęcia ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, wycinki prasowe, prywatna korespondencja składają się na obraz człowieka o niezwykle silnej osobowości.
Autorom koncepcji zależało na uwspółcześnieniu odbioru i oddaniu dynamizmu działań człowieka, któremu bliskie były idee wolności, niepodległości, nowoczesności, ekspresji wypowiedzi, trafnej riposty, nastawienie na człowieka, sprawczości i erudycji.
„Korfanty to wysoki blondyn; z tymi swoimi włosami, zębami i niebieskimi oczami wygląda jakby śmiał się, nawet gdy wpada w złość. To człowiek o wielkiej, wręcz brutalnej energii. Przyjął mnie w piżamie, a pierwsze co zrobił, to podzielił się ze mną śniadaniem…” – w ten żywiołowy sposób opisuje Korfantego w 1921 roku francuski korespondent „Le Matin”, Henry de Korab.
- Dane techniczne: wystawa składa się z sześciu bloków tematycznych zgrupowanych po 3 segmenty (tryptyki), zatytułowanych: Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty, Józef i Karolina, Słowiański Bożyc, Korfantio triumphans, Dyktator, Starcie tytanów; do prezentacji paneli zastosowano system wystawienniczy typu OCTA; wymiary – pojedynczy panel: 80 cm x 150 cm; wymiary po zamieszczeniu w systemie OCTA: 85 cm x 200 cm; wymiary przykładowego tryptyku: 200 cm x 255 cm.