26 października „Rajza z Korfantym” zawitała do Częstochowy. Spotkaliśmy się w Regionalnym Ośrodku Kultury przy ul. Ogińskiego 13a.
W Rajzie uczestniczyli w szczególności przedstawiciele instytucji kultury i instytucji oświatowych.
W ramach częstochowskiej „Rajzy z Korfantym” odbyła się konferencja połączona z wernisażem wystawy pn. „Udział Częstochowian w Powstaniach Śląskich 1919-1920-1921″. Uczestnicy wysłuchali wiele ciekawych prelekcji, m.in. o udziale częstochowian w powstaniach śląskich.
Zaprezentowano też wybrane plansze wystawy #ŚląskWspólnaSprawa przygotowanej z Biurem Programu Niepodległa. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych dotyczących tradycji Powstań Śląskich oraz 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
W programie wydarzenia znalazły się między innymi wystąpienia: „Udział częstochowskiego 27 pułku piechoty oraz mieszkańców Częstochowy w uroczystym włączeniu miast Górnego Śląska (Lublińca i Tarnowskich Gór) do Polski” (dr Paweł Michalski); „Źródła archiwalne do badań Powstań Śląskich i plebiscytu górnośląskiego w zasobach Archiwum Państwowego w Częstochowie” (Ewa Dubaj); „Tradycja powstań śląskich w animacji kulturowej” – inspiracje wraz ofertą edukacji historycznej Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (Maciej Zygmunt, Katarzyna Kleczko); „Częstochowskie obchody połączenia Górnego Śląska z Polską (15-16 lipca 1922 r.)” (dr Juliusz Sętowski); a także projekcja filmu „Wojciech Korfanty walka o Górny Śląsk”.