Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego koordynuje zadanie pn. „ŚLĄSKIE – OPOWIEM WAM. RZECZ O PRZYRODZIE, KULTURZE, HISTORII”, które dostało dofinansowanie w ramach III. edycji Budżetu Obywatelskiego Marszałka Województwa Śląskiego. Projekt dotyczy Śląska, jako sieci wzajemnych zależności, budowanych z historii, przyrody i kultury regionu, tworząc jego niepowtarzalny krajobraz kulturowy.
Jednym z zaplanowanych wydarzeń w ramach projektu są prelekcje „Co pozostało po Fabryce Porcelany Giesche – historia i teraźniejszość” Ireny i Romana Gatys, które odbędą się w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji (ul. Elizy Orzeszkowej 12, 41-106 Siemianowice Śląskie) w godzinach 17:30 do 19:00.
I prelekcja w dniu 16 sierpnia 2022 r. :”Co pozostało po Fabryce Porcelany Giesche – historia i teraźniejszość. Część 1.” (czas trwania 1,5 h);
II prelekcja w dniu 23 sierpnia 2022 r.: „Co pozostało po Fabryce Porcelany Giesche – historia i teraźniejszość. Część 2” (czas trwania 1,5 h)
Serdecznie zapraszamy!
Irena i Roman Gatys są kolekcjonerami i miłośnikami śląskiej porcelany od 30 lat. Ich zainteresowania dotyczą wszystkich zagadnień związanych z historią porcelany na Śląsku od 1820 roku do chwili obecnej. Zajmują się badaniem i dokumentowaniem dziejów porcelany śląskiej, a także poszukiwaniem i zbieraniem materiałów związanych z działalnością fabryk i manufaktur porcelany. W posiadaniu Państwa Gatysów jest kolekcja wyrobów porcelanowych, zawierająca egzemplarze z pierwszej powstałej na Śląsku fabryki, a także z kolejnych fabryk, aż do czasów współczesnych. W kolekcji jest wiele ciekawych i mających muzealny charakter wyrobów. Kolekcja uzupełniona jest licznymi materiałami, dokumentami oraz katalogami z poszczególnych fabryk. Mimo, że kolekcja jest bardzo obszerna cały czas jest kompletowana i uzupełniana.
Irena i Roman Gatys współpracują z wieloma instytucjami kultury, wśród nich są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Opolskiej w Opolu, Muzeum Śląskie w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Górnośląskie Muzeum w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Zamek Cieszyn, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu i wiele innych. Dzięki tej współpracy udało się zaprezentować szerokiemu ogółowi wiele ciekawych wyrobów porcelanowych pochodzących ze śląskich fabryk porcelany.
W roku akademickim 2014/2015 w ramach współpracy Państwa Gatysów z Akademią Sztuk Pięknych był realizowany projekt pt. – Koncepcja konferencji i warsztatów służących ponownemu wdrożeniu fasonu ceramicznego „Katowice” wyprodukowanego przez Porcelanę Śląską w latach 30-tych wraz z nowymi elementami zdobniczymi zaprojektowanymi przez ASP Katowice w ramach obchodów 150-lecia Katowic.
W okresie wrzesień – grudzień 2014 roku Gatysowie uczestniczyli wraz z projektantami i naukowcami w projekcie Fundacji Giesche polegającym na zdigitalizowaniu figurek z Fabryki Porcelany Giesche/Bogucice z Katowic – Bogucic.
Efektem ponad 30-letniego zainteresowania tym tematem, oprócz imponującej porcelanowej kolekcji, jest również 11 książek o śląskiej porcelanie między innymi ”Encyklopedia Śląskiej Porcelany tom I”, „Fabryka Porcelany Giesche Katowice Bogucice” , „Fabryka Porcelany w Żarach 1888 – 1945 Porzellanfabrik Sorau”, „Fabryka Porcelany Huta Franciszka Ruda Śląska Bykowina”, „Motywy orientalne na śląskiej porcelanie z pierwszej połowy XX wieku”, Fabryki porcelany Górnego Śląska”, „Żarska porcelana 1888 – 1945 Sorauer Porzellan”, „Krister”. Są też autorami licznych artykułów w prasie fachowej w tym: „Gazeta Antykwaryczna”, „Art. & Business”.
Irena Gatys jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki w Nakle Śląskim. Roman Gatys otrzymał w kolejnych latach 2011 i 2012 pierwszą nagrodę za jednoaktówkę po śląsku. W 2013 roku Roman Gatys otrzymał za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę Gracja ufundowaną przez Wójta Gminy Świerklaniec. Roman Gatys jest również stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego oraz otrzymał w 2014 roku nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.
Irena i Roman Gatys w 2009 roku zostali laureatami Nagrody Powiatu Tarnogórskiego Orła i Róży. Gatysowie zostali w 2012 roku laureatami konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy za najlepszą książkę popularnonaukową – Żarska porcelana 1888 – 1945 Sorauer Porzellan.
W odkrywaniu tajników śląskiej porcelany uczestniczy także córka Maja. Irena i Roman Gatys wspierają się we wspólnej pasji kolekcjonerskiej, a ich 15-letnia córka Maja jest świetnym materiałem na archeologa śląskiej porcelany.
Poniżej prezentujemy 2 filmy z wypowiedziami naszych ekspertów w temacie porcelany. Zachęcamy do oglądania.
W ramach zadania „ŚLĄSKIE – OPOWIEM WAM. RZECZ O PRZYRODZIE, KULTURZE, HISTORII” realizowane są prelekcje poświęcone tematyce Górnego Śląska, jego historii, koegzystencji przyrody z industrialnym charakterem regionu. Obędzie się także pokaz filmu dokumentalnego poświęconego tematyce Górnego Śląska oraz koncert zespołu muzycznego, który wykonywaną przez siebie muzyką nawiązuje do historii i tradycji śląskiej. W ramach projektu zaplanowana została również wycieczka Koleją Wąskotorową.
Wszystkich serdecznie zapraszamy!