EtnoBryk to inicjatywa stworzona przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, która pozwoli wzbogacać szkolne zajęcia z zakresu edukacji regionalnej o praktyczną wiedzę i ciekawe materiały pomocnicze.
EtnoBryk to pakiet scenariuszy zajęć i pomocy dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach w szkole podstawowej (klasy I-III, IV-VIII), ponadpodstawowej oraz dla osób ze specjalnymi potrzebami. Ponadto w skład kompletu wchodzą też gry i łamigłówki, będące dodatkową zachętą do poznawania specyfiki regionu.
Precyzyjnie przygotowane, stworzone z myślą o zróżnicowanym odbiorcy i dostosowane do różnych etapów edukacji materiały mogą przydać się w szkołach, ale także w czasie zajęć prowadzonych w domach kultury, świetlicach środowiskowych czy klubach. Tematyka materiałów skupia się wokół specyfiki dziedzictwa kulturowego w województwie śląskim, a poszczególne bloki odnoszą się do obrzędów kultywowanych w regionie, śląskiego stroju ludowego oraz charakterystyki lokalnej architektury drewnianej.
Scenariusze i pomoce dydaktyczne pozwolą wzbogacić zajęcia edukacji regionalnej i urozmaicą je. Uczniowie zyskają nową wiedzę i umiejętności, a nauczyciele bazę do prowadzenia inspirujących lekcji.
Przykładowe tematy lekcji:
– Etnodizjan, czyli inspiracje przeszłością,
– Klekotki, kołatki, targaczki i tyrkotki, czyli różne dźwięki obrzędowych rekwizytów,
– Śliczna panna ze Śląska, czyli specyfika ubioru regionalnego,
– Zaprojektuj polichromię, czyli co się kryje w zabytkowych kościołach,
– Kecki, kropy i purpurka, czyli co nosiła frelka, a co karlus,
– Golenie brody, pogrzeb basa i wodzenie niedźwiedzia, czyli karnawałowe zwyczaje
Wśród materiałów dodatkowych można znaleźć:
– kościół z papieru, czyli projekt drewnianej budowli do samodzielnego złożenia,
– karty do gry w Czarnego Piotrusia z motywami obrzędowymi,
– puzzle z fotografią zabytkowego drewnianego kościoła w Bruśku,
– regionalne ubieranki, czyli postaci frelki i karlusa ze strojami do dopasowania,
– projekt budynku w formie klocków do wydruku w trójwymiarze
Poniżej prezentujemy materiały stworzone w ramach projektu EtnoBryk – m.in. scenariusze lekcyjne, a także materiały dodatkowe. Zachęcamy do pobierania i korzystania z nich w czasie zajęć lekcyjnych i dodatkowych.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.